1. Consiliul Judetean Arad
  2. Activitate
  3. Hotărâri de Consiliu
  4. Hotărâri adoptate
  5. Hotărâri adoptate - 2014

Hotărâre adoptată - Nr. 243 / 14.11.2014

ROMÂNIA
JUDEŢUL ARAD
CONSILIUL JUDEŢEAN

HOTĂRÎREA NR. 243

din data: 14.11.2014
privind acordarea "DISTINCȚIEI DE ONOARE A JUDEȚULUI ARAD" domnului Edward Nicolae Luttwak


Având în vedere,
-referatul nr. 2946/07.11.2014 al Centrului Cultural Judeţean Arad, înregistrat la Consiliul Judeţean Arad sub nr.16257/11.11.2014;
-Hotărârea Consiliului Judeţean Arad nr. 89/30.10.2000 privind instituirea „DISTINCȚIEI DE ONOARE A JUDEȚULUI ARAD" şi a titlului de „PERSONALITATE A JUDEȚULUI ARAD", modificată prin Hotărârea Consiliului Judeţean Arad nr. 251/31.10.2008;
-avizul favorabil al comisiilor de specialitate;

În temeiul art. 97 alin (1) din Legea nr.215/2001 privind administraţia publică locală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;


H O T Ă R Ă Ş T E :

Art.1.Se acordă domnului Edward Nicolae Luttwak „DISTINCȚIA DE ONOARE A JUDEȚULUI ARAD", în semn de recunoaştere şi preţuire a contribuţiei la promovarea imaginii Judeţului Arad prin lucrări ştiinţifice deosebite în domeniul istoriei, studiilor strategice şi relaţiilor internaţionale.
Art.2.Prezenta hotărâre se comunică:
-Instituţiei Prefectului - Judeţul Arad
-domnului Edward Nicolae Luttwak
-Centrului Cultural Judeţean Arad.


PREŞEDINTE,
NICOLAE IOȚCU
SECRETAR AL JUDETULUI,



Documente:

referat.doc Descarcă

Modul de votare:

Reprezentare vot Total-Voturi
 
pentru 29 voturi
 
contra 0 voturi
 
abtineri 0 voturi
 
absenti 4 voturi
 
nu au votat 0 voturi

Vot detaliat:

Ctr. Consilieri Vot
1 ACHIM ZENO CÃTÃLIN (PNL)
 
2 ARDELEAN AUREL (PDL)
 
3 BOLONI GYORGY (UDMR)
 
4 BUDIU SIMION (PDL)
 
5 CHAMBRE DORINA RODICA (PDL)
 
6 COVALIV VALENTIN (PDL)
 
7 DAMIAN VASILICÃ (PSD)
 
8 DURUª DANUEL SORIN (INDEP.)
 
9 ENÃCHIUC DUMITRU-FLORIAN (PDL)
 
10 FEIEª CRISTIAN (PDL)
 
11 GLIGOR IOAN (PSD)
 
12 GUȚU ROMULUS REMUS (PDL)
 
13 HÃRLÃU DACIAN-ALIN (PDL)
 
14 IORGOVAN SIMONA -LUCIA (PNL)
 
15 IOȚCU PETRU NICOLAE (PDL)
 
16 LUCACI CORNEL-ªTEFAN (PSD)
 
17 MICLE IOAN (PDL)
 
18 MOȚ PETRU (PSD)
 
19 NEGREA DANIEL (INDEP.)
 
20 ONEA MIRCEA-LAURENȚIU (PDL)
 
21 PARPALÃ CAIUS MIHAI (PNL)
 
22 PERETEATCU COSMIN NICOLAE (PNL)
 
23 PLAVEȚI IOAN (PDL)
 
24 POPA GAROFIȚA (PDL)
 
25 PURCARU MIRCEA (PC)
 
26 SABÃU GHEORGHE (PSD)
 
27 SECULI IOAN GHEORGHE (INDEP.)
 
28 SIPOS GYORGY (UDMR)
 
29 SULINCEAN MARIUS-MIRCEA (PSD)
 
30 TRIPA FLORIN DAN (PSD)
 
31 ȚOLEA ADRIAN (PDL)
 
32 ULICI IOAN (PDL)
 
33 VESA TEODOR (INDEP.)