H
Având în vedere:
-Referatul nr. 5956/22.03.2019 al Direcţiei Economice;
-Adresa Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice Arad nr. ARG_STZ_1766/ad/18.03.2019, înregistrată la Consiliul Judeţean Arad sub nr. 5585/19.03.2019;
-Prevederile art. 6 alin. (6), alin. (8), alin. (9), alin. (10) şi alin. (11) din Legea nr. 50/2019 a bugetului de stat pe anul 2019;
-Prevederile art. 32 alin. (1) lit. c din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare;
-Avizul favorabil al comisiilor de specialitate.
În temeiul art. 97 alin. (1) din Legea nr. 215/2001 privind administraţia publică locală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,
Art.1.Se aprobă repartizarea pe unităţi administrativ-teritoriale a cotei de 17,5% din impozitul pe venit pe anul 2019 pentru echilibrarea bugetelor locale, conform Anexei nr. 1 la prezenta hotărâre.
Art.2.Se aprobă repartizarea pe unităţi administrativ-teritoriale a sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru echilibrarea bugetelor locale în vederea asigurării bugetelor de funcţionare pe anul 2019, conform Anexei nr. 2 la prezenta hotărâre.
Art.3.Anexele nr. 1 şi 2 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
Art.4.Cu ducerea la îndeplinire a prezentei hotărâri se încredinţează Direcţia Economică din cadrul Consiliului Judeţean Arad.
Art.5.Prezenta hotărâre se comunică la:
-Instituţia Prefectului-Judeţului Arad
-Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Arad
-Direcţia Economică a Consiliului Judeţean Arad
-Direcţia Tehnică-Investiţii a Consiliului Judeţean Arad
-Unităţile administrativ-teritoriale prevăzute în anexă.
PREŞEDINTE,
IUSTIN CIONCACONTRASEMNEAZĂ:
SECRETAR GENERAL AL JUDEȚULUI,
SILVANA LUPU
Reprezentare vot | Total-Voturi | |
pentru | 19 voturi | |
contra | 8 voturi | |
abtineri | 0 voturi | |
absenti | 6 voturi | |
nu au votat | 0 voturi |
Ctr. | Consilieri | Vot |
1 | BÎLCEA OVIDIU-SERGIU (PNL) | |
2 | BOLONI GYORGY (UDMR) | |
3 | BOZGA DORU (PNL) | |
4 | BUTUNOI ADRIAN-CĂTĂLIN (PSD) | |
5 | CADAR RĂZVAN-OLIMPIU (PNL) | |
6 | CICEAC VASILE (PNL) | |
7 | CIONCA-ARGHIR IUSTIN-MARINEL (PNL) | |
8 | CRAIVAN CAMELIA-EUGENIA (PMP) | |
9 | CRIŞAN CORINA-ANKA (PNL) | |
10 | DURUŞ DANIEL-SORIN (PSD) | |
11 | FEIEŞ CRISTIAN (PNL) | |
12 | GLIGOR IOAN (PSD) | |
13 | ISPRAVNIC CRISTIAN-ILIE (PSD) | |
14 | LUCACI CORNEL-ŞTEFAN (PSD) | |
15 | MANGUCI COSMIN-CIPRIAN (PSD) | |
16 | MOŞNEAG VASILE-OVIDIU (PNL) | |
17 | MOŢ PETRU (PSD) | |
18 | PĂDUREAN PETRU (PSD) | |
19 | PERO TAMAS-CAROL (UDMR) | |
20 | PLAVEŢI IOAN (PNL) | |
21 | POP ALIN (PSD) | |
22 | POPA GAROFIŢA (PNL) | |
23 | PURCARU MIRCEA (ALDE) | |
24 | REMEŢAN FLORIN (PMP) | |
25 | RETTER IOSIF (PNL) | |
26 | SALAŞAN CRISTIAN-IOAN (PNL) | |
27 | SĂBĂU GHEORGHE (PSD) | |
28 | STAN SIMONA-LUCIA (PNL) | |
29 | SULINCEAN MARIUS-MIRCEA (PSD) | |
30 | TRIFON DANIEL (ALDE) | |
31 | ŢOLEA ADRIAN-FLORIN (PNL) | |
32 | ULICI ION (PNL) | |
33 | URZICĂ CRISTIAN (PNL) |