4. Construire drum de legătură Elek - Grăniceri

Construire drum de legătură Elek - Grăniceri

Consiliul Judeţean Arad

Două ţări, un scop, success comun!

CONSTRUIRE DRUM DE LEGĂTURĂ ELEK - GRĂNICERI

A fost finalizat proiectul " Construire drum de legătură Elek - Grăniceri" finanţat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră 2007-2013.

Administraţiile locale de o parte şi de alta a graniţei sunt interesate de îmbunătăţirea infrastructurii rutiere transfrontaliere în scopul dezvoltării durabile a zonei prin creşterea accesibilității transfrontaliere, reducerea izolării localităților din spațiul rural al zonei de graniță, ameliorarea atractivității economice a comunelor direct beneficiare și adiacente, creşterea gradului de ocupare, interconectarea teritoriilor rurale, creşterea cooperării interinstituţionale şi intercomunitare.

Consiliul judeţean Arad în parteneriat cu Compania Naţională pentru Dezvoltarea Infrastructurii din Ungaria, (partenerul lider de proiect) şi-au propus asigurarea continuităţii legăturilor rutiere transfrontaliere prin reabilitarea drumurilor din zona de graniţă şi legarea acestora într-o reţea care să permită localnicilor circulaţia liberă.

Parte a acestui efort comun este realizarea unei reţele de drumuri între localitatea Elek pe partea maghiară şi localitatea Grăniceri pe partea română.

Beneficiarii acestui proiect sunt în special locuitorii din localităţile Sânmartin, Grăniceri şi Elek dar şi agenţii economici din zonă şi participanţii la traficul de tranzit între România şi Ungaria.

Etapa I: În prima fază, Consiliul judeţean Arad şi-a propus reabilitarea unui tronson de 12,021 km, între localităţile Sânmartin şi Grăniceri.

Caracteristici tehnice: • Lungimea totală a drumului reabilitat este de 12,02 km cu o lăţime a platformei de 9,00 m din care partea carosabilă este de 2 x 3,00 m. Alte lucrări: • Amenajare a 6 podeţe existente pe traseu prin înlocuirea cu podeţe din tablă de oţel inoxidabil cu diametru de 2,00 m • Amenajare drumuri laterale pe o lungime de 15 m şi o lăţime de 4,00 m • Amenajare trecere la nivel cu calea ferată cu elemente cauciucate • Lucrări de siguranţa circulaţiei

Valoarea lucrărilor de reabilitare: 12.630.368,57 lei

Lucrările au fost finalizate în 30.06.2014

www.huro-cbc.eu ; www.hungary-romania-4.cbc.eu

Etapa II: Ca urmare a economiilor realizate în etapa I, s-a solicitat şi obţinut finanţarea reabilitării unui alt sector de drum, respectiv între localităţile Dorobanţi şi Macea pe DJ 709J km 63+358-66+310.

Valoarea lucrărilor de reabilitare: 2.117.332,35 lei

Lucrările au fost recepţionare în 19.05.2014

Durata totală a proiectului: 38 luni

Modernizarea conexiunii rutiere între Elek - Grăniceri a fost începută încă din 2004, prin proiectul CJA de reabilitare a unui tronson de drum de 2,78 km între Grăniceri şi graniţa de stat, finanţat în cadrul programului PHARE CBC RO - HU 2004.

www.huro-cbc.eu ; www.hungary-romania-4.cbc.eu