4. Iustin Cionca se întâlnește cu Guvernatorul Provinciei Hainan, dr. Shen Xiaoming, fost viceprimar al Shanghaiului și ministru adjunct al Educației în Republica Populară Chineză

10.11.2017

O delegaÈ›ie arădeană a fost invitată în Republica Populară Chineză, în provinciile Hainan È™i Fujian.

PreÈ™edintele Consiliului JudeÈ›ean Arad, Iustin Cionca, se va întâlni săptămâna viitoare cu guvernatorul Provinciei Hainan, dr. Shen Xiaoming, pentru a reconfirma acordul de parteneriat încheiat în urmă cu 20 de ani între judeÈ›ul Arad È™i Provincia Hainan. În cadrul aceleiaÈ™i vizite în Republica Populară Chineză, Iustin Cionca va semna o scrisoare de intenÈ›ie antemergătoare protocolului de colaborare dintre Provincia Fujian È™i judeÈ›ul Arad, în vederea stabilirii de relaÈ›ii economice È™i culturale între cele două entități.

Dr. Shen Xiaoming este de profesie medic pediatru, membru extern al Academiei de Medicină al Statelor Unite È™i membru onorific al Academiei de Pediatrie a Statelor Unite. A fost viceprimar al metropolei Shanghai, preÈ™edintele Universității de Medicină din Shanghai, director al spitalului Xinhua. În aprilie 2015 a fost numit preÈ™edintele Zonei Libere Shanghai, iar ulterior a devenit ministru adjunct al EducaÈ›iei în Guvernul Republicii Populare Chineze. Din aprilie 2017 este guvernatorul Provinciei Hainan.

Întâlnirea celor doi oficiali va avea loc în capitala Provinciei Hainan, la Haikou, È™i are pe agendă trei teme importante: dezvoltarea sistemului medical arădean, discuÈ›ii cu boardul de conducere al companiei aviatice Air Hainan pentru Aeroportul InternaÈ›ional Arad È™i valorificarea potenÈ›ialului industrial al judeÈ›ului Arad, în Zona Liberă Arad-Curtici È™i zonele industriale din municipiu È™i judeÈ›.

„În urmă cu 20 de ani, la finalul lunii octombrie 1997, Aradul È™i Hainanul deveneau parteneri, iar ulterior s-au înfrățit. După 20 de ani, în care au fost vizite reciproce între noi, relaÈ›ia aceasta a trecut etapa tatonărilor È™i a declaraÈ›iilor de intenÈ›ie. I-am propus Guvernatorului Shen Xiaoming câteva direcÈ›ii concrete de acÈ›iuni comune. Am văzut că este o persoană foarte calificată, cu o pregătire administrativă, politică È™i profesională excepÈ›ională, care înÈ›elege exact mecanismele economice È™i nevoia pragmatismului în relaÈ›iile bilaterale. Mă întâlnesc cu domnia sa în ideea ca Aradul È™i Hainanul să aibă un rezultat concret al acestui parteneriat”, a declarat preÈ™edintele Consiliului JudeÈ›ean Arad, Iustin Cionca.

În cadrul deplasării, preÈ™edintele CJ Arad va fi însoÈ›it de preÈ™edintele Casei Româno-Chineze, filiala Arad, prof. univ. dr. Lizica MihuÈ›, È™i de directorul executiv al DirecÈ›iei Comunicare È™i Strategii din Consiliul JudeÈ›ean Arad, dr. Andrei Ando.