4. Consiliul Județean Arad oferă un sprijin concret pentru aducerea zborurilor pe Aeroportul Arad

23.04.2018

Consiliul Județean Arad face o nouă mutare în cadrul strategiei sale de aducere de curse regulate pe Aeroportul Internaţional Arad. Conducerea Consiliului Județean a inițiat o schemă legală de susținere a operatorilor aerieni, astfel încât aceștia să fie interesați să includă Aradul în oferta lor. O echipă a Consiliului Județean Arad și a Aeroportului a lucrat la această strategie câteva luni de zile, cu consultarea juriștilor, a mediului academic, a conducerii unor aeroporturi din țară.

În cadrul ședinței ordinare de astăzi a Consiliului Județean Arad au fost aprobate tarifele ex-ante pentru deschiderea de noi destinații pentru Aeroportul Arad.

Tarifelor aeroportuare conform schemei ex-ante sunt de 1.50 Euro/tonă pentru aterizare, 1,00 Euro/pasager îmbarcat pentru pasageri, respectiv 1,00 Euro/pasager îmbarcat, reprezentând tariful de securitate.

Aceste tarife sunt aplicabile începând cu data de 01.05.2018 și se acordă oricărei companii aeriene care deschide noi rute de pe Aeroportul Arad, pe o perioadă de cel puțin doi ani, cu o frecvență de minim două curse pe săptămână.

„Am aprobat tarifele pentru cursele de linie regulate. Accelerăm demersul nostru pentru a pune în valoare Aeroportul Arad purtând negocieri intense cu TAROM şi operatori privaţi. Aeroportul este o componentă importantă în dezvoltarea judeţului care atrage investitori, turişti, oameni de afaceri. De asemenea, ca parte a acţiunilor de relansare a Aeroportului, pregătim o strategie pentru extinderea activităţii de cargo deja existente”, a declarat Claudia Boghicevici, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Arad.