4. Consiliul Județean informează arădenii despre colectarea selectivă a deșeurilor

Consiliul Județean informează arădenii despre colectarea selectivă a deșeurilor

30.01.2019

Consiliul Județean continuă să se implice în campania de informare a cetățenilor cu privire la colectarea selectivă a deșeurilor. În acest sens, instituția intenționează să depună proiectul „Aradul colectează selectiv!”, în cadrul Programului vizând educația și conștientizarea publicului privind gestionarea deșeurilor, finanțat din Fondul pentru mediu.

Un prim pas îl reprezintă cofinanțarea acestui proiect, iar consilierii județeni au votat suma de 32.205 lei, reprezentând contribuția Consiliului Județean. Valoarea totală a proiectului este de 322.050,00 lei (inclusiv TVA), cheltuieli eligibile.

„Sunt convins că, pe măsură ce acest proiect va fi implementat, gradul de colectare selectivă va crește semnificativ în județul Arad”, a precizat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Prin acest proiect se dorește mediatizarea importanței colectării selective care se poate materializa prin realizarea și difuzarea de spoturi radio/TV, realizarea și promovarea unor campanii online, organizarea unor conferințe tematice,  realizarea unor materiale promoționale și difuzarea acestora în teritoriu, prin acțiuni de tip door-to-door, crearea unor evenimente publice dedicate, publicitate stradală etc.