4. Consilierii judeţeni PSD – ALDE, vot împotriva cumpărării a 40 de autobuze pentru Compania de Transport Public Arad

29.03.2019

Consiliul Judeţean Arad a vrut să cumpere 40 de autobuze, însă consilierii PSD au decis că arădenii nu merită aceste autobuze şi nu au susţinut proiectul” a declarat Iustin Cionca, preşedintele Consiliului Judeţean Arad.

Din această cauză CTP rămâne fără aceste mijloace de transport care ar fi schimbat condiţiile de navetă şi ar fi determinat o economie de combustibil pe următoarele rute: Arad – Pecica, Iratoş – Arad, Craiva - Chişineu Criş – Arad, Grăniceri - Sânmartin – Arad, Groşeni – Ineu, Măderat – Arad, Lipova - Zăbrani – Arad, Urviş - Zărand – Arad, Şeitin – Arad, Sebis – Moneasa, Arad – Moneasa, Moneasa – Cil, Mărăuş - Beliu – Arad, Hălmagiu – Arad, Minişel – Arad, Nădlac - Pecica – Arad, Secaci - Beliu – Arad, Satu Mare – Arad, Arad – Vărşand, Arăneag – Arad, Căpâlnaş -  Lipova – Arad, Felnac – Arad.

Am declarat în şedinţa de astăzi că în aceste condiţii Compania de Transport Public, singura din ţară deţinută parţial de un Consiliu Judeţean, ar trebui să se închidă. Eu nu sunt de acord ca PSD să împiedice modernizarea parcului auto şi să îi oblige pe arădeni să circule în condiţii de acum 20 de ani. Aş vrea să cumpărăm autobuze noi şi nu second-hand pentru Compania de Transport Public, dar nu putem pentru că în loc să dea bani judeţului Arad, Guvernul PSD a luat banii arădenilor, peste 50 de milioane de euro în doi ani, şi a făcut tot posibilul ca judeţul nostru să nu se poată dezvolta. Este o ruşine că PSD şi ALDE au împiedicat modernizarea parcului auto al Companiei de Transport Public şi arădenii trebuie să ştie cine sunt aceşti consilieri: Adrian Butunoi, Petru Pădurean, Cornel Lucaci, Alin Pop, Petru Moț, Marius Sulincean, Gheorghe Sabău, Daniel Duruș, Cristian Ispravnic, Ioan Gligor  de la PSD și consilierul ALDE, Mircea Purcaru  a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Arad, Iustin Cionca.

Compania de Transport Public S.A. Arad a solicitat Consiliului Judeţean achiziţionarea celor 40 de autobuze și introducerea acestora  în patrimoniul public al Judeţului Arad, având în vedere necesitatea extinderii activității de transport public de persoane la nivelul tuturor traseelor județene. Pentru a acoperi programul de transport județean în condiții de siguranță și confort, conform reglementărilor în vigoare, este necesară înlocuirea, de urgență, a unei părți din flota existentă precum și suplimentarea acesteia cu autobuzele achiziționate. Necesarul de autobuze second-hand solicitat, structurat pe tipuri, se prezintă astfel:

- microbuze minim 16 locuri pe scaune – 2 buc., preț estimativ 119.000 lei/buc fără TVA, total 283.220 lei inclusiv TVA (total 59.500 euro inclusiv TVA);

- midibuz, minim 22 locuri pe scaune și o lungime de max. 9,5 m – 18 buc., preț estimativ 166.600 lei/buc fără TVA, total 3.568.572 lei inclusiv TVA (total 749.700 euro inclusiv TVA);

- autobuz mediu, minim 34 locuri pe scaune și o lungime de max. 13 m – 16 buc., preț estimativ 238.000 lei/buc fără TVA, total 4.531.520 lei inclusiv TVA (total 952.000 euro inclusiv TVA);

- autobuz capacitate mare, minim 50 locuri pe scaune și o lungime de max. 18 m – 4 buc., preț estimativ 261.800 lei/buc fără TVA, total 1.246.168 lei inclusiv TVA  (total 261.800 euro inclusiv TVA);

Costul estimativ al celor 40 de autobuze second-hand este de 8.092.000 lei fără TVA respectiv 9.629.480 lei inclusiv TVA (total 2.023.000 euro inclusiv TVA, la un curs BNR de 4,76 lei/euro din data de 20.03.2019).