4. Consiliul Județean Arad modernizează drumul Dieci-Dezna, din fonduri proprii

Consiliul Județean Arad modernizează drumul Dieci-Dezna, din fonduri proprii

Consiliul Județean Arad modernizează drumul Dieci-Dezna,
din fonduri proprii

Consilierii județeni au aprobat în ședința ordinară de astăzi documentația pentru modernizarea drumului Dieci-Dezna. Acest tronson are o lungime de 11,14 km, iar valoarea estimată a lucrării este de 24.214.451,31 lei (cu TVA).

„Pe acest tronson nu s-a intervenit de 40 de ani, decât pentru mici reparații. Dorim să dezvoltăm uniform județul Arad, iar în această zonă drumul Dieci-Dezna se adaugă altor drumuri, Bârsa-Moneasa și Gurahonț-Dieci-Buteni, care vor fi și ele modernizate. De asemenea, prin modernizarea acestui drum vom avea o legătură directă între zona de nord-est a județului și stațiunea Moneasa” a declarat Iustin Cionca, președinte al Consiliului Județean Arad.

Acest tronson de drum face parte din strategia Consiliului Județean, de reabilitare și modernizare a 300 de kilometri de drum.