4. Trafic restricționat pentru camioane, pe drumurile județene

Trafic restricționat pentru camioane, pe drumurile județene

19.08.2022
Trafic restricționat pentru camioane, pe drumurile județene

Pe perioada instituirii codului portocaliu de caniculă, Consiliul Județean restricționează traficul greu pe drumurile județene. Potrivit informărilor ISU, astăzi temperaturile vor atinge 38-39 de grade, iar Indicele Temperatură-Umezeală va depăși 80 de unități. „Se activează Hotărârea Consiliului Județean Arad care prevede restricționarea circulației rutiere a vehiculelor de mare tonaj pe drumurile județene. Am investit mult în drumuri și, în condiții climaterice ca și cele de astăzi, riscăm ca aceste drumuri să se deterioreze. E păcat de munca, eforturile și banii investiți. Trebuie ca fiecare dintre noi să respecte legislația și partenerii de trafic”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad. Restricţiile de circulaţie instituite nu se aplică transporturilor de animale vii și de produse perisabile de origine animală și vegetală, vehiculelor care participă la intervenții în caz de forță majoră, transporturilor în caz de fenomene naturale care afectează căile de comunicații si telecomunicații, zonele locuite și obiectivele de interes național, transporturilor funerare, transporturilor de echipamente de prim ajutor și ajutoare umanitare în cazul unor calamități sau dezastre naturale, transporturilor poștale, transporturilor pentru distribuirea de carburanți, transporturilor de mărfuri sub temperatură controlată, transporturilor cu vehicule destinate prin construcție tractării vehiculelor avariate și transporturilor cu vehicule specializate destinate prin construcție salubrizării.