1. Consiliul Judetean Arad
  2. Instituții publice
  3. Scoala Gimnaziala "Avram Iancu"

Scoala Gimnaziala "Avram Iancu"

Scoala Gimnaziala

web: http://scoalaavramiancu.ro/

ȘCOALA GENERALA “AVRAM IANCU” ARAD se prezinta ca o scoala de prestigiu in orasul nostru avand o vechime de aproximativ 30 de ani. Construita in iarna anului 1979, ca o necesitate stringenta in cartierul “Aurel Vlaicu”, scoala noastra a functionat cu numele de “Scoala cu clasele I-VIII nr.18″.

Munca de formare a copiilor, de la cei mai mici, de clasa I, pana la cei mai mari din scoala, de clasa a VIII-a, a fost sustinuta cu multa daruire si pasiune de generatii de cadre didactice, de la deschiderea scolii si pana in prezent. Pe langa munca de formare si indrumare a copiilor, echipa de profesori s-a straduit in permanenta sa ofere elevilor un ambient placut, familial, cald si imbogatit de un sentiment patriotic . Primul director al scolii, d-nul profesor Bran Emilian, mot prin origine,legat sufleteste de Ardeal, s-a luptat si a reusit sa imprime scolii spiritul motilor, aducand bustul lui Avram Iancu in fata scolii .Din iunie 1989 pana in ianuarie 1990 , d-na profesoara Doinita Lazie a condus scoala in acelasi spirit al muncii si disciplinei, pastrand numele scolii noastre ca unul de referinta in judetul Arad. Dupa revolutie, in urma alegerilor democratice in scoli, prof. Nicolae Pellegrini a fost ales director si a functionat pana in anul 1998. Fidel continuator al traditiei deja formate in scoala, in anul 1997 a facut primul demers catre Consiliul Municipal Arad pentru atribuirea numelui de SCOALA cu Clasele I-VIII “Avram Iancu”Arad, obiectiv dus la indeplinire in toamna anului 2000 de conducerea de atunci a scolii: prof.Chirila Florica si prof. Moldovan Pompiliu.

In anul 2004 scoala noastra a sarbatorit un sfert de veac de existenta ,prilej de sarbatoare,serbari si multe ganduri nostalgice indreptate spre cei ce si-au adus contributia intelectuala si sufleteasca in Sc. Gen. “A. Iancu” de-a lungul anilor:

Director Bran Emilian, director adjunct Leonties Cornelia, director Doinita Lazie, director Pellegrini Nicolae, director Chirila Florica, Anghel Monica, Ursu Doina, Bulboaca Emanuela, Geicu Crina, Mirciov Petronela, Sirb Florina, Batran Maria, Tarmure Ana, Blajovici Sida, Deleanu Monica, Tatar Florin, Cozma Mariana, Hancut Maria, Mihuti Paul, Pasculescu Florina, Czili Doina , Alda Viorica, Salvetiu Liliana, Cordos Petru, Secui Ana, Cordos Ionel, Crisan Traian, Crisan Liliana, Doandes Luciana, Alimpescu Marica, Judea Mariana, Neamtu Silvia, Mot Anastasia, Curt Stanila Livia, Pacurar Ana, Dronca Rodica, Costan Cristina, Micsa Marioara, Caprescu Valeria, Morariu Stela, Micsa Eugenia, Florescu Diana, Tudor Rodica, Drig Liana, Circa Mircea, Constantin Lucretia, Stan Ioan, VaslobanCornelia, Bocsa Emilia, Colf Milina, Serban Delia, Dragan Minerva, Lugojan Radu, Buruc Ioan, Simion Marta, Betea Gheorghe, Bota Ioan, Gornic Liviu, Pacurariu Violeta, Oprea rodica, Zarna Maria, Taran Floarea, Bandici Cornelia, Linster Elfride, Lupu Aurora, Ditrick Rozalia, Popa Marioara, Beraru Iuliana, Popescu Roca Iuliana , Lodoaba Otilia, Kori Adriana, Jancsik Ludovic, Bisca Maria, Hac Ecaterina, Pocnet Georgeta , Raret Cornelia , Miculiti Maria, Arsenov Gheorghe, Patrauta Minodora, Gavaza Ecaterina, Bota Ecaterina, Simonca Cornelia, Maghera Arpad, Sundeanu Ioan, Omescu Octavian, Faur gheorghe, FleseriuMarinela, Faur Florica, Pantos Monica, Korneck Ghertera, Bute Iuliu, Iov Gheorghe, Cosa Rodica, Ciupuliga Dumitru, Boc Ana, Cavasdan Voichita, Costan Emil, Faur Maria, Vasai Leana, Muresan Tatiana, Antonie Lizica, Buftea Aurel, Voineagu Mihaela, Hutiu Rozalia, Popa Maria,Roman Elena , Burlacu doina, Musca Floare, Calancea Tamara, Kovacs Margareta, Paun Lina, Sarandan Gheorghe, Craciun Victoria, Gockl Ana Maria, Beller Elisabetya, Schwartz Iuliana, Buzura Stelian, Rosu Silvia, Cilb Liviu, Croitoru Maria, Capitan Maria, Pellegrini Victor, Draica hilde, Cugerian Anghelina, Cristina Corneliu, Rattinger Hedwig, Iancic Cornelia, Gyenes Sanda, Cristina Ana, Tomos Florica, Turcas Floare, Urgon Gheorghe, Pintea Iuliana, Cott Lia, Nagy Iudit, Tolan Ioan, Ionescu Doina, Sferdian Elena, Pantea Maria,Nistor Maria, Popescu Letitia, Dan Elena, Bacis Ioan, Bistrian Maria, Petcu Adina, Kocsis Josan Cornelia, Todosei Vasile, Tol Ioan, Lupsa Liliana, Brezoi Maria, Halmagean Dora, Dobos Felicia, Hass Agneta, Barbonta Domnica, Gherasim Rodica, Olteanu Cornelia, Anghel Florica,Mot Aurelia, preot Roja viorel, Barba Draghina, preot Iova Zaharia, Toma adriana, Borojan Viorica, Macra Daniela, Bucur Claudiu, Nan Monica, Muntean Luminita, Munteanu Anca, Crisan Monica, Coman Geanina, Cugerian Simona, Toma Larisa, Tolea Florina, Petrescu Lucian , Iacob Nicolae, Matei Ligia, Sas Laura, Tocaci Adriana, Mot Adriana, Coras Florin, Ardelean Cristina, Bors Liliana, Cialma Maia, Igna Maria, Sacui Gheorghe, Gombors Mircea.

Scoala se afla tot aici, pe locul cunoscut. Ea pastreaza cu fidelitate urmele pasilor acelora care au facut din ea un loc ce raspandeste stiinta si cultura . Impreuna cu actuala conducere a scolii, prof Moldovan Pompiliu si prof. Stana Petru, colectivul de cadre didactice, continua munca de formare a tinerei generatii, in acelasi spirit de invingatori .

Va asteptam cu drag pe toti, copii, parinti, fosti si actuali elevi, si nu numai, sa vizitati cu incredere site-ul nostru pentru depanarea amintirilor mai vechi si mai noi, si sa transmiteti tuturor-“HAI LA DRUM CU AVRAM IANCU”.

 


Anunturi

Documente ataşate:

Nu sunt informatii.