Şedinţă ordinară 06.09.2023
Programare şedinţe pe comisii şi plen
+
Nr. 20.510/28.08.2023
Programare şedinţe comisii de specialitate
pentru analiza proiectelor de hotărâri înscrise pe ordinea de zi a ședinței
ordinare a Consiliului Județean Arad din data de 06.09.2023
| Data | Ora | Sala |
Consiliul judeţean – şedinţă ordinară | 06.09.2023 | 10.00 | Prin mijloace electronice |
1.Comisia juridică | 05.09.2023 | 08.30 | Prin mijloace electronice |
2.Comisia pentru activitățile economico-financiare | 05.09.2023 | 09.30 | Prin mijloace electronice |
3.Comisia pentru activitățile social-culturale, sportive, învățământ, sănătate și protecție socială | 05.09.2023 | 10.30 | Prin mijloace electronice |
4.Comisia pentru turism și relații externe | 05.09.2023 | 11.30 | Prin mijloace electronice |
5.Comisia de administrare a serviciilor publice, amenajarea teritoriului și urbanism | 05.09.2023 | 12.30 | Prin mijloace electronice |
Notă: Materialele se vor depune la camera E2 10, până la data de 30.08.2023, ora 16:00, inclusiv pe suport electronic sau pe adresa de e-mail nicoleta.cure@cjarad.ro.
Pentru instituţiile subordonate materialele se vor depune la compartimentele de specialitate pentru a fi prelucrate până la data de 30.08.2023, ora 12:00.
Directorii instituțiilor subordonate, care au proiecte de hotărâri pe ordinea de zi, au obligația să participe la ședințele comisiilor și în plen.
PREŞEDINTE,
Iustin CIONCA
Red. D. Glogovicean
Convocare
+
DISPOZIŢIA NR. 613
din 31.08.2023
privind convocarea Consiliului Judeţean Arad în şedinţă ordinară
în data de 06.09.2023
Preşedintele Consiliului Judeţean Arad,
În temeiul prevederilor art. 178 alin. (1), art. 179 alin. (2) lit. a şi art. 196 alin. (1) lit. b din O.U.G nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare,
DISPUNE:
Art.1.Consiliul Judeţean Arad se convoacă în şedinţă ordinară în data de 06.09.2023, ora 10:00.
Art.2.Proiectul ordinii de zi a şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean Arad, convocată conform art. 1, este prevăzut în Anexa care face parte integrantă din prezenta dispoziţie.
Art.3.Materialele înscrise pe proiectul ordinii de zi se transmit consilierilor judeţeni prin intermediul poştei electronice.
Art.4.Proiectele de hotărâri înscrise pe proiectul ordinii de zi, însoțite de documentele prevăzute de lege, se transmit spre avizare tuturor comisiilor de specialitate ale Consiliului Județean Arad.
Art.5.Asupra proiectelor de hotărâri aleșii locali pot formula și depune amendamente, de fond sau de formă, în condițiile legii și ale Regulamentului de organizare și funcționare a Consiliului Județean Arad.
PREŞEDINTE, CONTRASEMNEAZĂ:
Iustin Cionca SECRETAR GENERAL AL JUDEŢULUI, Silvana Lupu
Anexă la Dispoziţia Preşedintelui Consiliului Judeţean Arad nr. 613/31.08.2023
Proiectul
ordinii de zi a şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean Arad din data de 06.09.2023
1.Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Arad nr. 144/30.03.2023 privind aprobarea declanșării procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes județean „Modernizare DJ 682 km 9+000-26+000 limită județ Timiș-Birchiș-Bata” – inițiativa președintelui.
2.Proiect de hotărâre privind participarea Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad la Programul privind îmbunătăţirea calităţii aerului şi reducerea cantităţii de emisii de gaze cu efect de seră, prin utilizarea pentru transportul elevilor a autovehiculelor mai puţin poluante de tipul microbuzelor electrice, hibride şi alimentate cu gaz natural comprimat și aprobarea depunerii cererii de finanțare cu titlu „Promovarea unui transport sustenabil și nepoluant pentru elevii din judeţul Arad” – inițiativa președintelui.
3.Proiect de hotărâre privind acordarea unui mandat special reprezentantului Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public Arad – inițiativa președintelui.
4.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Programului de transport public județean de persoane prin curse regulate în județul Arad pentru perioada 2022-2027 – inițiativa președintelui.
5.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării prin act adițional a Contractului de delegare nr. 18.561/322/02.08.2023 a gestiunii Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate, în aria de competență teritorială a Județului Arad pentru traseul Moneasa-Arad – inițiativa președintelui.
6.Diverse.
PREŞEDINTE, SECRETAR GENERAL AL JUDEŢULUI,
Iustin Cionca Silvana Lupu
Participarea cetățenilor la ședințe (online)
+
ROMÂNIA
CONSILIUL JUDEŢEAN ARAD
310003 – Arad, strada Corneliu Coposu, nr. 22
Tel. 0040-357-731100 Fax. 0040-357-731280
http://www.cjarad.ro consiliul@cjarad.ro
SECRETAR GENERAL AL JUDEŢULUI
Nr. 20.729/31.08.2023
ANUNŢ
Cetăţenii cu domiciliul sau reşedinţa în judeţul Arad care doresc să participe la şedinţa Consiliului Judeţean Arad din data de 06.09.2023, ora 10:00, care se desfăşoară pe platforma online de videoconferinţă, sunt rugaţi să transmită la adresa de email consiliul@cjarad.ro până la data de 05.09.2023, ora 14.00, o cerere de participare la şedinţă care va cuprinde:
-datele de contact ale solicitantului: nume, prenume, domiciliu, adresă de e-mail şi/sau număr de telefon;
-punctul de pe ordinea de zi pentru care solicitantul se înscrie pentru luarea de cuvânt;
-opţiunea privind comunicarea prin e-mail sau prin telefon a link-ului de conectare şi indicarea adresei de e-mail sau a numărului de telefon la care urmează a fi trimis link-ul de conectare;
-opţiunea, după caz, privind accesul în sala de şedinţă într-un spaţiu special amenajat şi la platforma online de videoconferinţă.
Cererea va fi însoţită de copia actului de identitate al solicitantului şi de Acordul acestuia privind prelucrarea datelor cu caracter personal (model ataşat prezentului anunţ).
În conformitate cu prevederile art. 22^1 alin. (3) şi (4) din Regulamentul de organizare şi funcţionare a Consiliului Judeţean Arad, Anexă la Hotărârea Consiliului Judeţean Arad nr. 118/30.03.2023, luările de cuvânt ale persoanelor care participă la şedinţele Consiliului Judeţean vor avea, de regulă, o durată de maximum 3 minute, persoanele interesate având obligaţia de a se limita strict la problema supusă dezbaterii.
În calitate de operator de date cu caracter personal și în vederea garantării respectării legislației GDPR, Consiliul Județean Arad acordă o atenție deosebită prelucrării datelor cu caracter personal ale participanților în cadrul ședințelor și evenimentelor organizate la nivelul operatorului, atât online, cât și offline, date care vor fi prelucrate exclusiv în scop de organizare, desfășurare și participare la ședințele operatorului.
Pentru mai multe detalii privind protecţia datelor cu caracter personal pot fi consultate Nota de informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal la nivelul Consiliului Județean Arad și Nota de informare privind înregistrările audio-foto-video prelucrate în cadrul ședințelor/evenimentelor organizate și desfășurate la nivelul Consiliului Județean Arad, documente care pot fi accesate pe pagina web a Consiliului Judeţean Arad la adresele https://www.cjarad.ro/uploads/files/DGPR_Sociale/Not%C4%83%20de%20informare%20privind%20%C3%AEnregistr%C4%83rile%20audio-foto-video.pdf și
PREŞEDINTE, SECRETAR GENERAL AL JUDEŢULUI,
Iustin Cionca Silvana Lupu
F.-P.O.-08.05
DECLARAŢIE DE CONSIMŢĂMÂNT
PRIVIND PRELUCRAREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL
Subsemnatul/a…………………………………………………………………….., domiciliat/ă în localitatea …………….…, județul ….……………………, posesor al CI seria …..……, numărul………………………, eliberată de ……………………………………………………, la data de ………………….., îmi exprim în mod expres consimțământul ca aparatul de specialitate din cadrul Consiliului Județean Arad să prelucreze datele mele cu caracter personal, în scopul participării la ședințele operatorului, cu respectarea prevederilor Regulamentului (UE) 2016/679 al Parlamentului European și al Consiliului privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE.
De asemenea, menționez că sunt de acord cu prelucrarea ulterioară a datelor cu caracter personal exclusiv în scopuri de arhivare în interes public, statistice și de cercetare.
Data Semnătura
Minută
+
Nr. 21.227/06.09.2023
MINUTA
ședinței ordinare a Consiliului Județean Arad
din data de 06.09.2023, ora 10.00
Publicitatea şedinţei a fost asigurată prin publicarea pe site-ul Consiliului Judeţean Arad a Dispoziţiei nr. 613/31.09.2023 a preşedintelui Consiliului Judeţean Arad privind convocarea în şedinţă ordinară a Consiliului Judeţean Arad (cuprinzând ordinea de zi, data, ora şi locul desfăşurării), prin afişarea acesteia la sediul Consiliului Judeţean Arad, conform Procesului-verbal de afişare nr. 20.783/31.08.2023 și prin transmiterea către presa scrisă din județul Arad. Convocarea consilierilor s-a realizat şi prin aplicația WhatsApp – Web.
Prezenți: Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu-vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria – consilieri judeţeni și Lupu Silvana – Secretar General al Județului.
Absenți: Naghi Alina-Georgeta și Onescu Irina – consilieri județeni.
Doamna consilier județean Crișan Corina-Anka nu participă la vot la punctul nr. 6 de pe ordinea de zi.
În cadrul ședinței s-a dezbătut următoarea
ORDINE DE ZI:
1.Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Arad nr. 144/30.03.2023 privind aprobarea declanșării procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes județean „Modernizare DJ 682 km 9+000-26+000 limită județ Timiș-Birchiș-Bata” – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu-vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria). Abțineri: -. Împotrivă: -. – ADOPTAT.
2.Proiect de hotărâre privind participarea Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad la Programul privind îmbunătățirea calității aerului și reducerea cantității de emisii de gaze cu efect de seră, prin utilizarea pentru transportul elevilor a autovehiculelor mai puțin poluante de tipul microbuzelor electrice, hibride și alimentate cu gaz natural comprimat și aprobarea depunerii cererii de finanțare cu titlu „Promovarea unui transport sustenabil și nepoluant pentru elevii din județul Arad” – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu-vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria). Abțineri: -. Împotrivă: -. – ADOPTAT.
3.Proiect de hotărâre privind acordarea unui mandat special reprezentantului Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public Arad – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu-vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria). Abțineri: -. Împotrivă: -. – ADOPTAT.
4.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Programului de transport public județean de persoane prin curse regulate în județul Arad pentru perioada 2022-2027 – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu-vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria). Abțineri: -. Împotrivă: -. – ADOPTAT.
5.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării prin act adițional a Contractului de delegare nr. 18.561/322/02.08.2023 a gestiunii Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate, în aria de competență teritorială a Județului Arad pentru traseul Moneasa-Arad – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu-vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria). Abțineri: -. Împotrivă: -. – ADOPTAT.
6.Proiect de hotărâre privind aprobarea Devizului general actualizat al obiectivului de investiții „Construire Secții Obstetrică Ginecologie și Neonatologie, Secție Chirurgie Infantilă, Secție Pediatrie din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad” – inițiativa președintelui. 29 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu-vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria). Abțineri: -. Împotrivă: -. – ADOPTAT.
7.Diverse.
Președinte, Secretar General al Judeţului,
Iustin CIONCA Silvana LUPU
Întocmit,
Nicoleta Cure
Ordine de zi
+
Proiectul
ordinii de zi a şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean Arad din data de 06.09.2023
1.Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Arad nr. 144/30.03.2023 privind aprobarea declanșării procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes județean „Modernizare DJ 682 km 9+000-26+000 limită județ Timiș-Birchiș-Bata” – inițiativa președintelui.
2.Proiect de hotărâre privind participarea Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad la Programul privind îmbunătăţirea calităţii aerului şi reducerea cantităţii de emisii de gaze cu efect de seră, prin utilizarea pentru transportul elevilor a autovehiculelor mai puţin poluante de tipul microbuzelor electrice, hibride şi alimentate cu gaz natural comprimat și aprobarea depunerii cererii de finanțare cu titlu „Promovarea unui transport sustenabil și nepoluant pentru elevii din judeţul Arad” – inițiativa președintelui.
3.Proiect de hotărâre privind acordarea unui mandat special reprezentantului Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public Arad – inițiativa președintelui.
4.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Programului de transport public județean de persoane prin curse regulate în județul Arad pentru perioada 2022-2027 – inițiativa președintelui.
5.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării prin act adițional a Contractului de delegare nr. 18.561/322/02.08.2023 a gestiunii Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate, în aria de competență teritorială a Județului Arad pentru traseul Moneasa-Arad – inițiativa președintelui.
6.Diverse.
Proiect de hotărâre introdus suplimentar pe ordinea de zi:
1.Proiect de hotărâre privind aprobarea Devizului general actualizat al obiectivului de investiții „Construire Secții Obstetrică Ginecologie și Neonatologie, Secție Chirurgie Infantilă, Secție Pediatrie din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad” – inițiativa președintelui.
PREŞEDINTE, SECRETAR GENERAL AL JUDEŢULUI,
Iustin Cionca Silvana Lupu
Proces-verbal
+
ROMÂNIA
CONSILIUL JUDEŢEAN ARAD
310003 – Arad, strada Corneliu Coposu, nr. 22
Tel. 0040-357-731100 Fax. 0040-357-731280
http://www.cjarad.ro consiliul@cjarad.ro
Nr. 21.219/06.09.2023
Proces-verbal
al ședinței ordinare a Consiliului Județean Arad
din data de 6 septembrie 2023, ora 10:00
Publicitatea şedinţei a fost asigurată prin publicarea pe site-ul Consiliului Judeţean Arad a Dispoziţiei nr. 613/31.08.2023 a preşedintelui Consiliului Judeţean Arad privind convocarea în şedinţă ordinară a Consiliului Judeţean Arad (cuprinzând ordinea de zi, data, ora şi locul desfăşurării), prin afişarea acesteia la sediul Consiliului Judeţean Arad, conform Procesului-verbal de afişare nr. 20.783/31.08.2023 și prin transmiterea către presa scrisă din județul Arad. Convocarea consilierilor s-a realizat şi prin aplicația WhatsApp – Web.
Prezenți: Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu – vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria – consilieri judeţeni și Lupu Silvana – Secretar General al Județului.
Absenți: Naghi Alina-Georgeta și Onescu Irina – consilieri judeţeni.
Doamna consilier județean Crișan Corina-Anka nu participă la vot la punctul nr. 6 de pe ordinea de zi.
Dl Cionca Iustin: Bună ziua, stimați colegi! Astăzi avem o ședință ordinară cu 5 puncte pe ordinea de zi și o să vă rog să introducem un punct suplimentar.
Încep ședința de astăzi cu o veste bună. În Consiliul Tehnico-Economic al Ministerului Dezvoltării a fost avizat proiectul de construire a noului sediu de Medicină Legală de la Arad. Această investiție va fi finanțată, așa cum știți, de Compania Națională de Investiții. Așteptăm ordinul de ministru pentru începerea licitației de achiziție a lucrărilor și vă anunț că valoarea totală a obiectivului este de 30 de milioane de lei, sumă care va fi cofinanțată cu 2 milioane lei din bugetul Consiliului Județean. Noi am realizat deja proiectul tehnic, am obținut autorizația de construcție și sediul acestui serviciu al Medicinii Legale va fi pe strada Vincențiu Babeș. De aceea a reprezentat o urgență pentru că spațiul din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad este insuficient pentru toate specializările pe care vrem să le ducem acolo și încercăm să aducem soluții pentru acele secții care pot să fie mutate în altă parte astfel încât să rămână acolo ceea ce este strict important. Noi în sediul actual al secției de Medicină Legală vrem să facem spitalizare de zi, care este o condiție optimă pentru ca să nu ieșim din contractul cu Casa.
Tot aici vreau să vă anunț că am avut zilele trecute o întâlnire cu președintele Consiliului Județean Békés, cu care am discutat despre următoarele proiecte strategice ale județului pe programul Interreg România-Ungaria, pe următorul ciclu de finanțare. Am luat în discuție mai multe proiecte strategice și open-call pentru care termenul de predare este 27 septembrie pentru cele care nu necesită autorizație de construcție, respectiv 27 decembrie pentru proiectele care implică autorizație de construcție. Nu facem un secret din faptul că proiectul pe care vrem să îl depunem pe Interreg este modernizarea blocului operator al Spitalului Clinic de Urgență Arad. Noi nu știm exact cât va fi suma alocată fiecărui județ. Estimăm că va fi între 7-10 milioane. Noi am făcut un studiu de fezabilitate acolo, nevoile sunt mult mai mari și sigur că nu avem de unde să punem 6-7 milioane de euro în plus, dar probabil că în curând vom afla care este suma alocată județului Arad și atunci, când vom face proiectul tehnic, o să încercăm să dimensionăm și să modernizăm atâta cât putem din blocul operator, astfel încât să reușim să atragem tot ceea ce se cuvine județului Arad.
În ce privește ședința de astăzi, începem cu un proiect care vizează modernizarea drumului județean limită județ Timiș-Birchiș-Bata. Apoi, avem un proiect prin care modificăm Hotărârea Consiliului Județean Arad nr. 144/30.03.2023 privind aprobarea declanșării procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată pentru modernizarea acestui drum. Aș vrea să…, nu știu dacă vi s-a spun în comisie, trebuie să procedăm astfel, din cauza modificării legislației prin care terenurile aflate în proprietatea UAT-urilor, dar care sunt afectate de lucrări de utilitate publică de interes județean, trec de drept în proprietatea publică a Județului Arad, la expirarea unui termen de 15 de zile de la înștiințarea fiecărei primării.
De asemenea, vă informez că vom depune la Administrația Fondului pentru Mediu un nou proiect prin care dorim achiziționarea unor microbuze electrice, legea prevede sau hibrid sau cu gaz natural comprimat pentru transportul elevilor, dar noi o să mergem pe microbuze electrice pentru că avem ofertă. Finanțarea este 100% din cheltuielile eligibile, iar achiziționarea stațiilor de reîncărcare este de asemenea permisă în limita unei stații de reîncărcare/microbuz cumpărat. Venim astfel în sprijinul unor unități teritoriale din județ și depunem acest proiect finanțat de mediu pentru modernizarea transportului școlar.
La punctul trei acordăm un mandat special domnului administrator Dan-Florin Buda, reprezentantul Județului Arad în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public Arad.
Aș dori să vă informez despre faptul că am modificat programul de transport al județului Arad pentru a introduce o nouă cursă pe traseul Arad-Moneasa. Aveam o singură cursă, care pleca de la Moneasa la ora 4 dimineața și nu cred că este firesc să punem turiștii pe drumuri la ora asta și suplimentăm cu încă o cursă, care va pleca din stațiune la 6:30 și va prelua și elevii care vin din această zonă înspre municipiul Arad.
Avem și un punct introdus suplimentar pe ordinea de zi. Ne dorim să aprobăm Devizul general actualizat al obiectivului de investiții „Construire Secții Obstetrică Ginecologie și Neonatologie, Secție Chirurgie Infantilă, Secție Pediatrie din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad”. Alocăm bani pentru demararea procedurii pentru serviciile de verificare a documentației tehnice, având în vedere că intrăm în faza proiectării tehnice. Sper să fiți de acord să introducem suplimentar acest punct pe ordinea de zi. Poate o să vă întrebați de ce nu lăsăm pentru ședința următoare. După cum știți, termenul este foarte scurt, noi, până în 2026 ar trebuie să implementăm acest proiect dacă nu se va modifica termenul și atunci fiecare zi contează. De aceea, mizez pe înțelegerea dumneavoastră și vă rog să fiți de acord să votăm această ordine de zi, cu acest proiect de hotărâre introdus suplimentar pe ordinea de zi.
Dacă sunt întrebări legate de ordinea de zi sau intervenții pe ordinea de zi? Dacă nu sunt, o să o rog pe doamna secretar general să treacă la vot.
Dna Lupu Silvana: Domnul președinte! pentru ordinea de zi.
Dl Cionca Iustin: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Anghel!
Dl Anghel Răzvan-Paul: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Blaga!
Dl Blaga Bogdan-Marius: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Borha!
Dl Borha Gheorghe-Vasile: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Bozga!
Dl Bozga Doru: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Bőlőni!
Dl Bőlőni Győrgy: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Budău!
Dl Budău Ruben: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Bulbuc!
Dl Bulbuc Ionel: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Cadar!
Dl Cadar Răzvan-Olimpiu: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Ciorogar!
Dna Ciorogar Cristina-Denisa: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Crișan!
Dna Crișan Corina-Anka: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Dihel!
Dna Dihel Mariana Daniela: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnișoara Dinga!
Dna Dinga Stefania-Patricia: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Gligor!
Dl Gligor Alin-Sorin: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Luca!
Dl Luca Samuel: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Lucaci!
Dl Lucaci Cornel-Ștefan: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Moț!
Dl Moț Petru: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Naghi! Doamna Onescu! Domnul Orza!
Dl Orza Gheorghe: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Pero!
Dl Pero Tamas-Carol: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Pop Ioana!
Dna Pop Ioana-Alina: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Pop Talida!
Dna Pop Talida: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Popa!
Dna Popa Garofița: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Remețan!
Dl Remețan Florin: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Stan!
Dna Stan Simona-Lucia: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Stanca!
Dl Stanca Dorin-Marcel: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Talpeș!
Dl Talpeș Mirel-Petru: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Tripon!
Dl Tripon Florin: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Țole!
Dl Țole Daniel-Ioan: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Ulici!
Dl Ulici Ion: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Waldvogel!
Dna Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Mulțumesc!
ORDINE DE ZI
a ședinței ordinare a Consiliului Județean Arad
din data de 06.09.2023, ora 10.00
1.Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Arad nr. 144/30.03.2023 privind aprobarea declanșării procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes județean „Modernizare DJ 682 km 9+000-26+000 limită județ Timiș-Birchiș-Bata” – inițiativa președintelui.
2.Proiect de hotărâre privind participarea Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad la Programul privind îmbunătăţirea calităţii aerului şi reducerea cantităţii de emisii de gaze cu efect de seră, prin utilizarea pentru transportul elevilor a autovehiculelor mai puţin poluante de tipul microbuzelor electrice, hibride şi alimentate cu gaz natural comprimat și aprobarea depunerii cererii de finanțare cu titlu „Promovarea unui transport sustenabil și nepoluant pentru elevii din judeţul Arad” – inițiativa președintelui.
3.Proiect de hotărâre privind acordarea unui mandat special reprezentantului Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public Arad – inițiativa președintelui.
4.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Programului de transport public județean de persoane prin curse regulate în județul Arad pentru perioada 2022-2027 – inițiativa președintelui.
5.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării prin act adițional a Contractului de delegare nr. 18.561/322/02.08.2023 a gestiunii Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate, în aria de competență teritorială a Județului Arad pentru traseul Moneasa-Arad – inițiativa președintelui.
6.Proiect de hotărâre privind aprobarea Devizului general actualizat al obiectivului de investiții „Construire Secții Obstetrică Ginecologie și Neonatologie, Secție Chirurgie Infantilă, Secție Pediatrie din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad” – inițiativa președintelui.
7.Diverse.
Ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Județean Arad din data de 06.09.2023 s-a votat cu 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu – vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria – consilieri judeţeni). Împotrivă -. Abțineri -.
În temeiul art. 182 alin. (1) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, Consiliul Judeţean Arad adoptă Hotărârea nr. 342/2023 privind aprobarea ordinii de zi a şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean Arad din data de 06.09.2023.
Punctul 1
Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Arad nr. 144/30.03.2023 privind aprobarea declanșării procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes județean „Modernizare DJ 682 km 9+000-26+000 limită județ Timiș-Birchiș-Bata” – inițiativa președintelui.
Dl Cionca Iustin: Primul punct pe ordinea de zi. Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Arad nr. 144/30.03.2023 privind aprobarea declanșării procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes județean „Modernizare DJ 682 km 9+000-26+000 limită județ Timiș-Birchiș-Bata”. Dacă sunt intervenții?
Punctul 2
Proiect de hotărâre privind participarea Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad la Programul privind îmbunătăţirea calităţii aerului şi reducerea cantităţii de emisii de gaze cu efect de seră, prin utilizarea pentru transportul elevilor a autovehiculelor mai puţin poluante de tipul microbuzelor electrice, hibride şi alimentate cu gaz natural comprimat și aprobarea depunerii cererii de finanțare cu titlu „Promovarea unui transport sustenabil și nepoluant pentru elevii din judeţul Arad” – inițiativa președintelui.
Dl Cionca Iustin: Punctul 2. Proiect de hotărâre privind participarea Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad la Programul privind îmbunătăţirea calităţii aerului şi reducerea cantităţii de emisii de gaze cu efect de seră, prin utilizarea pentru transportul elevilor a autovehiculelor mai puţin poluante de tipul microbuzelor electrice, hibride şi alimentate cu gaz natural comprimat și aprobarea depunerii cererii de finanțare cu titlu „Promovarea unui transport sustenabil și nepoluant pentru elevii din judeţul Arad”. Dacă sunt intervenții?
Punctul 3
Proiect de hotărâre privind acordarea unui mandat special reprezentantului Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public Arad – inițiativa președintelui.
Dl Cionca Iustin: Punctul 3. Proiect de hotărâre privind acordarea unui mandat special reprezentantului Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public Arad. Dacă sunt intervenții?
Punctul 4
Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Programului de transport public județean de persoane prin curse regulate în județul Arad pentru perioada 2022-2027 – inițiativa președintelui.
Dl Cionca Iustin: Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Programului de transport public județean de persoane prin curse regulate în județul Arad pentru perioada 2022-2027. Dacă sunt intervenții?
Punctul 5
Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării prin act adițional a Contractului de delegare nr. 18.561/322/02.08.2023 a gestiunii Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate, în aria de competență teritorială a Județului Arad pentru traseul Moneasa-Arad – inițiativa președintelui.
Dl Cionca Iustin: Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării prin act adițional a Contractului de delegare nr. 18.561/322/02.08.2023 a gestiunii Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate, în aria de competență teritorială a Județului Arad pentru traseul Moneasa-Arad. Dacă sunt intervenții?
Punctul 6
Proiect de hotărâre privind aprobarea Devizului general actualizat al obiectivului de investiții „Construire Secții Obstetrică Ginecologie și Neonatologie, Secție Chirurgie Infantilă, Secție Pediatrie din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad” – inițiativa președintelui.
Dl Cionca Iustin: Trecem la ultimul proiect de hotărâre, introdus suplimentar pe ordinea de zi. Proiect de hotărâre privind aprobarea Devizului general actualizat al obiectivului de investiții „Construire Secții Obstetrică Ginecologie și Neonatologie, Secție Chirurgie Infantilă, Secție Pediatrie din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad”. Dacă sunt intervenții sau întrebări? Dacă nu sunt intervenții, o să o rog pe doamna secretar general să treacă la vot și apoi o să discutăm punctul Diverse.
Dna Lupu Silvana: Pentru toate proiectele de pe ordinea de zi. Domnul președinte!
Dl Cionca Iustin: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Anghel!
Dl Anghel Răzvan-Paul: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Blaga!
Dl Blaga Bogdan-Marius: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Borha!
Dl Borha Gheorghe-Vasile: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Bozga!
Dl Bozga Doru: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Bőlőni!
Dl Bőlőni Győrgy: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Budău!
Dl Budău Ruben: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Bulbuc!
Dl Bulbuc Ionel: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Cadar!
Dl Cadar Răzvan-Olimpiu: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Ciorogar!
Dna Ciorogar Cristina-Denisa: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Crișan!
Dna Crișan Corina-Anka: La punctul suplimentar introdus nu particip la vot, în rest „pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Dihel!
Dna Dihel Mariana Daniela: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnișoara Dinga!
Dna Dinga Stefania-Patricia: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Gligor!
Dl Gligor Alin-Sorin: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Luca!
Dl Luca Samuel: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Lucaci!
Dl Lucaci Cornel-Ștefan: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Moț!
Dl Moț Petru: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Naghi! Doamna Onescu! Domnul Orza!
Dl Orza Gheorghe: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Pero!
Dl Pero Tamas-Carol: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Pop Ioana!
Dna Pop Ioana-Alina: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Pop Talida!
Dna Pop Talida: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Popa!
Dna Popa Garofița: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Remețan!
Dl Remețan Florin: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Stan!
Dna Stan Simona-Lucia: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Stanca!
Dl Stanca Dorin-Marcel: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Talpeș!
Dl Talpeș Mirel-Petru: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Tripon!
Dl Tripon Florin: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Țole!
Dl Țole Daniel-Ioan: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Domnul Ulici!
Dl Ulici Ion: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Doamna Waldvogel!
Dna Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria: „Pentru”.
Dna Lupu Silvana: Mulțumesc!
1.Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Arad nr. 144/30.03.2023 privind aprobarea declanșării procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes județean „Modernizare DJ 682 km 9+000-26+000 limită județ Timiș-Birchiș-Bata” – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu – vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria – consilieri judeţeni). Împotrivă -. Abțineri -.
În temeiul art. 182 alin. (1) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, Consiliul Judeţean Arad adoptă Hotărârea nr. 343/2023 pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Arad nr. 144/30.03.2023 privind aprobarea declanșării procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes județean „Modernizare DJ 682 km 9+000-26+000 limită județ Timiș-Birchiș-Bata”.
2.Proiect de hotărâre privind participarea Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad la Programul privind îmbunătăţirea calităţii aerului şi reducerea cantităţii de emisii de gaze cu efect de seră, prin utilizarea pentru transportul elevilor a autovehiculelor mai puţin poluante de tipul microbuzelor electrice, hibride şi alimentate cu gaz natural comprimat și aprobarea depunerii cererii de finanțare cu titlu „Promovarea unui transport sustenabil și nepoluant pentru elevii din judeţul Arad” – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu – vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria – consilieri judeţeni). Împotrivă -. Abțineri -.
În temeiul art. 182 alin. (1) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, Consiliul Judeţean Arad adoptă Hotărârea nr. 344/2023 privind participarea Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad la Programul privind îmbunătăţirea calităţii aerului şi reducerea cantităţii de emisii de gaze cu efect de seră, prin utilizarea pentru transportul elevilor a autovehiculelor mai puţin poluante de tipul microbuzelor electrice, hibride şi alimentate cu gaz natural comprimat și aprobarea depunerii cererii de finanțare cu titlu „Promovarea unui transport sustenabil și nepoluant pentru elevii din judeţul Arad”.
3.Proiect de hotărâre privind acordarea unui mandat special reprezentantului Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public Arad – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu – vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria – consilieri judeţeni). Împotrivă -. Abțineri -.
În temeiul art. 182 alin. (1) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, Consiliul Judeţean Arad adoptă Hotărârea nr. 345/2023 privind acordarea unui mandat special reprezentantului Unității Administrativ-Teritoriale Județul Arad în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară de Transport Public Arad.
4.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Programului de transport public județean de persoane prin curse regulate în județul Arad pentru perioada 2022-2027 – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu – vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria – consilieri judeţeni). Împotrivă -. Abțineri -.
În temeiul art. 182 alin. (1) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, Consiliul Judeţean Arad adoptă Hotărârea nr. 346/2023 privind aprobarea modificării Programului de transport public județean de persoane prin curse regulate în județul Arad pentru perioada 2022-2027.
5.Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării prin act adițional a Contractului de delegare nr. 18.561/322/02.08.2023 a gestiunii Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate, în aria de competență teritorială a Județului Arad pentru traseul Moneasa-Arad – inițiativa președintelui. 30 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu – vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Crișan Corina-Anka, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria – consilieri judeţeni). Împotrivă -. Abțineri -.
În temeiul art. 182 alin. (1) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, Consiliul Judeţean Arad adoptă Hotărârea nr. 347/2023 privind aprobarea modificării prin act adițional a Contractului de delegare nr. 18.561/322/02.08.2023 a gestiunii Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate, în aria de competență teritorială a Județului Arad pentru traseul Moneasa-Arad.
6.Proiect de hotărâre privind aprobarea Devizului general actualizat al obiectivului de investiții „Construire Secții Obstetrică Ginecologie și Neonatologie, Secție Chirurgie Infantilă, Secție Pediatrie din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad” – inițiativa președintelui. 29 voturi pentru (Cionca Iustin – preşedinte, Cadar Răzvan-Olimpiu – vicepreședinte, Bulbuc Ionel – vicepreședinte, Anghel Răzvan-Paul, Blaga Bogdan-Marius, Borha Gheorghe-Vasile, Bozga Doru, Bőlőni Győrgy, Budău Ruben, Ciorogar Cristina-Denisa, Dihel Mariana Daniela, Dinga Stefania-Patricia, Gligor Alin-Sorin, Luca Samuel, Lucaci Cornel-Ștefan, Moț Petru, Orza Gheorghe, Pero Tamas-Carol, Pop Ioana-Alina, Pop Talida, Popa Garofița, Remețan Florin, Stan Simona-Lucia, Stanca Dorin-Marcel, Talpeș Mirel-Petru, Tripon Florin, Țole Daniel-Ioan, Ulici Ion și Waldvogel-Leric Brigitte-Gloria – consilieri judeţeni). Împotrivă -. Abțineri -.
În temeiul art. 182 alin. (1) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, Consiliul Judeţean Arad adoptă Hotărârea nr. 348/2023 privind aprobarea Devizului general actualizat al obiectivului de investiții „Construire Secții Obstetrică Ginecologie și Neonatologie, Secție Chirurgie Infantilă, Secție Pediatrie din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad”.
Diverse:
Dl Cionca Iustin: Trecem la punctul Diverse. Dacă dorește cineva să se înscrie?
Dna Popa Garofița: Popa sunt, domnul președinte. Bună ziua!
Dl Cionca Iustin: Da. Altcineva? Vă ascultăm, doamna Popa.
Dna Popa Garofița: Mulțumesc, domnul președinte! Știm că peste câteva zile începe școala și profit și de prezența domnului vicepreședinte Cadar, care știu că are în atribuții ceea ce înseamnă infrastructura județului Arad. Știm că pe drumul Arad-Șiria se întâmplă multe nenorociri, asta este, am știut că va fi așa, pentru că atunci când infrastructura devine modernă, șoferii angrenați în trafic uită să păstreze limita de viteză. Aș vrea să supun atenției dumneavoastră și a domnului vicepreședinte, trecerile de pietoni, pentru că se circulă foarte tare. Noi, avem la nivelul comunei Șiria patru treceri de pietoni, nu știu dacă legislația în ceea ce privește drumurile județene permite, doar că, am văzut și în municipiu și pe drumurile naționale, acele treceri de pietoni hașurate mai bine, semnalizate mai bine, cu roșu și cu alb. Pentru că la Galșa, vizavi de școală, avem o trecere de pietoni într-o poziție destul de periculoasă, aproape de o curbă…, aș solicita și la Mâsca, în intersecție, pentru că este tot o școală la Mâsca, dacă este posibil, să le semnalizăm un pic mai tare, mai puternic. Șoferii nu opresc, această situație am văzut-o de foarte multe ori. Noi am solicitat și Poliției Locale să ne sprijine în demersuri pentru a-i atenționa pe șoferi că există treceri de pietoni și nu ne-am dori niciunul dintre noi să se întâmple vreo nenorocire. Mulțumesc tare mult!
Dl Cionca Iustin: Vă rog, domnul Cadar!
Dl Cadar Răzvan-Olimpiu: Mulțumesc frumos, doamna Garofița pentru sesizare și pentru atenția acordată cetățenilor din comuna Șiria. Și noi suntem preocupați pentru a oferi o cât mai bună siguranță pentru toți cetățenii din județul nostru, în sensul acesta am făcut diferite demersuri pentru a semnaliza trecerile de pietoni și nu numai. În perioada următoare, vom avea un contract nou pentru marcajele rutiere. Trebuie să vedem exact și care este procedura, pentru că acest drum acuma se recepționează, se face recepția finală și nu putem interveni cât timp este în șantier și atunci, în momentul în care vom avea un nou contract, vom trece pe toate drumurile județene și să le putem marca cu o culoare distinctă față de alb, pentru a putea ieși în evidență față de albul acela sau un contrast pentru a atenționa toți șoferii. Din păcate, viteza de pe drumul Arad-Șiria nu este respectată și, deși multă lume insistă că acest drum nu corespunde din punct de vedere al lățimii și al caracteristicilor pentru a fi un drum județean, pot să vă spun că acest drum corespunde ca lățime, ca dimensiuni, în tot ceea ce înseamnă un drum județean.
Dna Popa Garofița: Mulțumesc, domnul vicepreședinte! Știu discuțiile astea și eu le am aproape în fiecare zi cu cetățeni din localitate și din județ. Vreau să vă spun că, chiar am fost cu două, trei persoane și le-am demonstrat că drumul are dimensiunea corespunzătoare. Și noi toți circulăm pe acest drum și știm că atunci când depășim o oarecare viteză partea carosabilă se îngustează vrei, nu vrei. Eu mereu le spun, drumul este modernizat la standarde europene, toată lumea apreciază lucrarea efectuată nu doar în drumul Arad-Șiria și în toată infrastructura județului Arad, doar că lipsa noastră de responsabilitate ne duce și la nenorociri. Mulțumesc tare mult! Mulțumesc mult, domnul președinte!
Dl Cadar Răzvan-Olimpiu: Mai o singură complectare, probabil că mulți consideră drumul Arad-Șiria o pistă de lansare, dar…, asta ca și o glumă. Tot pentru trecerile de pietoni, avem în plan și am făcut în câteva localități, să vedem, ca și un proiect pilot, am pus niște panouri care luminează, pe lângă indicatorul de trecere de pieton, sunt acele două beculețe pe led care au un panou fotovoltaic, în sensul în care, încercăm să facem și o semnalizare pe zona de iluminat, pentru a preveni accidentele pe trecerile de pietoni. Mulțumesc!
Dl Cionca Iustin: Mulțumesc și eu! Doamna secretar general o să vă facă un anunț cu privire la următoarea ședință.
Dna Lupu Silvana: La solicitarea Aeroportului, trebuie să convocăm o nouă ședință pentru data de marți, 12 septembrie de la ora 14:00. Încă nu sunt gata documentele. Va trebui să modificăm bugetul unei investiții pe care o derulează ei din POIM. Îndată ce primim materialele, facem convocarea. Deci marți, 12 septembrie de la ora 14:00.
Dl Cionca Iustin: Vă mulțumesc încă o dată! Vă doresc o zi frumoasă în continuare!
Președinte, Secretar General al Județului,
Iustin Cionca Silvana Lupu
Întocmit,
Patricia Popa